Připomenutí Olympijského dvojskifu 1960

Plavba České Budějovice – Hamburk

Téměř 1000 km dlouhou, vzpomínkovou putovní plavbou veslaři v letošním roce připomenou 60 let od zisku první zlaté olympijské medaile našich párových veslařů Václava Kozáka a Pavla Schmidta na letních olympijských hrách 1960 v Římě.

Trasa letošní plavby se vesluje z Českých Budějovic až do Hamburku a je dárkem pro pana Václava Husu k jeho životnímu jubileu (90 let), který pochází ze staré vorařské rodiny z jihočeské Hladné, která plavila vory do Hamburku.

Slavnostní vyplutí v úterý 14. dubna je připraveno z malé vorařské vesničky Purkarec (22 km po vodě od Českých Budějovic), kde veslaře odstartují pan Jan Jindra – náš první zlatý medailista ve veslování na LOH v Helsinkách 1952 (zlatá třeboňská čtyřka s kormidelníkem) a pan Václav Husa – poslední žijící plavec u nás. Pánové Jindra a Husa veslaře vyprovodí na plavbu na motorovém člunu k hrázi Hněvkovické přehrady.

Při sobotní zastávce 18. dubna v Praze bude k poctě zlatého dvojskifu Kozák – Schmidt pořádáno setkání bývalých svěřenců a olympioniků, které po své závodní kariéře Václav Kozák trénoval. V sobotních odpoledních hodinách se bývalí reprezentanti, veslaři sejdou na loděnici VK Slavia Praha, odkud na veslařských lodích proplují pod Vyšehradem k vodáckému stadionu, kde se zúčastní slavnostní ceremonie při veslařské Regatě Bohemians v Praze. Po exhibiční plavbě bude pro účastníky akce připravena plavba vyhlídkovou lodí do Čertovky a pod Karlův most s pohoštěním na salonní rychlolodi Nepomuk v Pražských Benátkách.

Pražské exhibiční veslařské akce se zúčastní: Václav Vochoska, Zděněk Pecka, Jaroslav Hellebrand, Vladek Lacina, Filip Koudela, Josef Straka, Miloslav Laholík, Luboš Došek, Karel Černý a další.

V neděli 19. dubna poutní plavba pokračuje od Karlova mostu v Praze do Mělníka a potom dále po Labi do Německa.

Cíl plavby je plánován na 3. května v Hamburku, kam pradědeček a dědeček pana Husy plavili vorové prameny z jihu Čech.

Veslaři

Radek Šťovíček, který provesluje celou trasu z Českých Budějovic do Hamburku. Václav Chalupa, Pavel Malinský, Vladimír Milota, Vítězslav Huja a Rudolf Baran, kteří svého kamaráda doprovodí na jednotlivých etapách na Vltavě a Labi.

Servisní tým

Jan Kučera, Michal Šťovíček, Vojtěch Kadlec, Jan Albert – řidiči doprovodného vozidla s vlekem a obytného automobilu, kteří se starají o dopravu a občerstvení během plavby.

Druhé “Po stopách…” (2019)

Jelikož se nám první plavba líbila, rozhodli jsme se ji po roce zopakovat. Abychom vltavské putování opět napojili na příběh a odkaz voroplavby, oslovil otec myšlenky veslařského putování Radek Šťovíček kancléře knížete Karla Schwarzenberga, jehož rod je s historií voroplavby úzce spjat, a požádat jej o přijetí naší skupiny na zámku Orlík.

Audience na zámku Orlík byla potvrzena, a skupina veslařů ve složení Radek Šťovíček, Václav Chalupa, Pavel Malinský, Vítězslav Huja a Rudolf Baran se v neděli 5. 5. 2019 v 9:30 hodin vypravila z jihočeské vorařské osady Purkarec na svoji další plavbu.

Z Purkarce, vorařské vesničky u Hluboké nad Vltavou vyprovodil veslaře nejstarší žijící plavec, pan Václav Husa, stejně jako Spolek Vltavan Purkarec. První den plavby, stejně jako ostatní dny, probíhal za chladného počasí a nárazového, silného protivětru. V náročných podmínkách pětice veslařů s šestým veslařem, Petrem Kováčem, jakožto cyklodoprovodem doputovala na Podolsko, odkud se další den vydali směrem na zámek Orlík.

Při zastávce na Orlíku skutečně došlo k avizovanému přijetí panem knížetem Karlem Schwarzenbergem, se kterým jsme si připomněli plavbu jeho tatínka Karla VI. ze Schwarzenbergu s panem Václavem Husou na voru do Kamýka za druhé světové války, jež je popsána v knize Lidé od vody. Velmi milé přijetí a povídání dalo zapomenou na čas, tudíž dále do místa noclehu na slapské přehradě se putovalo kombinací kolo – dodávka.

Třetí den putování veslaři tradičně navštívili Spolek Vltavan v Davle a tentýž den plavbu zakončili pod Karlovým mostem v Praze.

Tak jak je život pestrý a přináší mnohé radosti, které nám v letošním zajistilo setkání s panem knížetem nebo třeba účast slovenského kamaráda, Rudolfa Barana, který začal veslovat teprve nedávno a veslařské tempo se učil podle návodu na Youtube, tak jsme se po konci putování museli vyrovnat i s nečekaným odchodem velkého kamaráda a úspěšného výkonnostního veslaře, Petra Kováče. Čest jeho památce, Petra máme ve svých srdcích a při každé z dalších plaveb bude s námi.

První “Po stopách…” (2018)

Vůbec první plavba Po stopách vltavských plavců proběhla na jaře roku 2018 kdy otec myšlenky, původem olomoucký veslař a současný vorař krumlovský, Radek Šťovíček, oslovil kamaráda a legendu českého veslování Václava Chalupu s nápadem zorganizovat rekreační plavbu na veslicích, která by mapovala historii plavení dřeva a českého vorařství.

Slovo dalo slovo, oslovilo se pár kamarádů a první pětice veslařů se ve složení Radek Šťovíček, Václav Chalupa, Vladimír Milota, Vítězslav Huja a Pavel Malinský, s cyklo doprovodem v osobě veslaře Petra Kováče a řidiče doprovodného vozidla Honzy Kučery, vydala na cestu.

Čtyřdenní putování bylo zahájeno v pátek 4. května 2018 od plata Lannovy loděnice v Českých Budějovicích a veslovalo se až pod Karlův most v samém srdci Prahy, kam veslaři doputovali v pondělí 7. května.

Během plavby se veslaři setkali s pamětníkem voroplavby, panem Václavem Husou, který veslařům poskytl množství informací o plavení vorových pramenů, stejně jako předal tipy k zastávkám na zajímavých místech spojených s historií plavení dřeva, ať ještě zachovaných, anebo již dávno ukrytých pod vltavskou hladinou.