Připomenutí Olympijského dvojskifu 1960

Plavba České Budějovice – Hamburk

Téměř 1000 km dlouhou, vzpomínkovou putovní plavbou veslaři v letošním roce připomenou 60 let od zisku první zlaté olympijské medaile našich párových veslařů Václava Kozáka a Pavla Schmidta na letních olympijských hrách 1960 v Římě.

Trasa letošní plavby se vesluje z Českých Budějovic až do Hamburku a je dárkem pro pana Václava Husu k jeho životnímu jubileu (90 let), který pochází ze staré vorařské rodiny z jihočeské Hladné, která plavila vory do Hamburku.

Slavnostní vyplutí v úterý 14. dubna je připraveno z malé vorařské vesničky Purkarec (22 km po vodě od Českých Budějovic), kde veslaře odstartují pan Jan Jindra – náš první zlatý medailista ve veslování na LOH v Helsinkách 1952 (zlatá třeboňská čtyřka s kormidelníkem) a pan Václav Husa – poslední žijící plavec u nás. Pánové Jindra a Husa veslaře vyprovodí na plavbu na motorovém člunu k hrázi Hněvkovické přehrady.

Při sobotní zastávce 18. dubna v Praze bude k poctě zlatého dvojskifu Kozák – Schmidt pořádáno setkání bývalých svěřenců a olympioniků, které po své závodní kariéře Václav Kozák trénoval. V sobotních odpoledních hodinách se bývalí reprezentanti, veslaři sejdou na loděnici VK Slavia Praha, odkud na veslařských lodích proplují pod Vyšehradem k vodáckému stadionu, kde se zúčastní slavnostní ceremonie při veslařské Regatě Bohemians v Praze. Po exhibiční plavbě bude pro účastníky akce připravena plavba vyhlídkovou lodí do Čertovky a pod Karlův most s pohoštěním na salonní rychlolodi Nepomuk v Pražských Benátkách.

Pražské exhibiční veslařské akce se zúčastní: Václav Vochoska, Zděněk Pecka, Jaroslav Hellebrand, Vladek Lacina, Filip Koudela, Josef Straka, Miloslav Laholík, Luboš Došek, Karel Černý a další.

V neděli 19. dubna poutní plavba pokračuje od Karlova mostu v Praze do Mělníka a potom dále po Labi do Německa.

Cíl plavby je plánován na 3. května v Hamburku, kam pradědeček a dědeček pana Husy plavili vorové prameny z jihu Čech.

Veslaři

Radek Šťovíček, který provesluje celou trasu z Českých Budějovic do Hamburku. Václav Chalupa, Pavel Malinský, Vladimír Milota, Vítězslav Huja a Rudolf Baran, kteří svého kamaráda doprovodí na jednotlivých etapách na Vltavě a Labi.

Servisní tým

Jan Kučera, Michal Šťovíček, Vojtěch Kadlec, Jan Albert – řidiči doprovodného vozidla s vlekem a obytného automobilu, kteří se starají o dopravu a občerstvení během plavby.