Plavba Hluboká nad Vltavou – Purkarec

Krátká plavba mezi Hlubokou nad Vltavou a Purkarcem se stala tradičním posledním veslováním sezóny naší plavecko-veslařské skupiny. Veslování druhý víkend v listopadu bývá někdy teplotně nepříznivé a platí, že není špatného počasí, ale oblečení, a tak se každoročně vydáváme na krásný úsek Vltavy okolo Schwarzenbergské obory, pod Karlovým Hrádkem do významné voroplavecké vesničky, kde dodnes funguje spolek Vltavan, jehož dva veslaři naší skupiny jsou čestnými členy.

Plavby se účastní všichni naši členové skupiny Po stopách vltavských plavců spolu se svými rodinami a od roku 2019 i kamarádi z veslování, včetně našeho podpůrného „servisáka“ Jana Kučery, který s námi již začal i veslovat.

Veslařskou plavbu začínáme kousek od místa, kde byla provedena okatá poprava ambiciózního šlechtice Záviše z Falkenštejna roku 1290. Poslední chvilky Závišova života připomíná pomník v parčíku u plavební komory Hluboká. Ten pochází z roku 1895, kdy ho zde nechal postavit – jak jinak než údajně, kníže Adolf Josef Schwarzenberg. Konec plavby je pro plavce na symbolickém místě o sochy sv. Jana Nepomuckého.

Po plavbě nechybí návštěva síně voroplavby a procházka na zříceninu Karlova Hrádku. Hrad byl založen ve 14. století. Před rokem 1357, ze kterého pochází první písemná zmínka, jej založil císař Karel IV., podle něhož byl pojmenován Karlshaus. Večer v Apartmány Anděl se odměníme guláškem a lahodným mokem.